הסטוריה

היסטוריה

 

ההיסטוריה של כיל מתחילה עוד בראשית המאה ה-20 עת החלו במאמצים הראשונים להפקת מינרלים מים המלח. לאחר קום המדינה, נמשכה כריית המינרלים מים המלח עם הקמת מפעלי ים המלח בע"מ כחברה ממשלתית בתחילת שנות ה-50. במהלך שנות החמישים הקימה הממשלה מספר חברות נוספות להפקת מינרלים מהנגב והפיכתם לכימיקלים. במהלך השנים התאחדו רבות מחברות אלה והרכיבו את כיל (כימיקלים לישראל) של ימינו. כיל עצמה גדלה והפכה לחברה גלובלית בזכות צמיחה אורגנית מתמשכת ורכישות שבצעה החברה ברחבי העולם.
 
כיל היא כיום מעצמה עולמית בתחום הדשנים והכימיקלים המיוחדים עם פעילות ייצור בישראל, אירופה, ארה"ב, דרום אמריקה וסין, ורשת לוגיסטיקה ושיווק חובקת עולם. כמעט 50% ממכירות החברה מקורן במוצרים המיוצרים מחוץ לישראל, דבר המעיד על הגיוון והפריסה הגיאוגרפית הנרחבת של החברה.
כיל פועלת כל העת להרחבת נוכחותה הגלובלית בשווקים מבוססים כגון צפון אמריקה ואירופה, כמו גם באזורים מתפתחים, כמו סין, הודו וברזיל. התרחבות החברה נזקפת לזכות שני גורמים עיקריים, האחד - הקמתם של מרכזים אזוריים ומיזמים משותפים עם שותפים מקומיים חזקים, והשני -  רכישות אסטרטגיות. כיל מאמינה כי התמקדותה במוצרים התורמים לקיימות העולם בטווח הארוך, משפרת את מיצוב החברה בשוקי העולם ומספקת לה גם בסיס איתן לצמיחה ארוכת טווח.
 
במקביל, הגדילה החברה בעשור האחרון את השקעתה בבטיחות תוך הקטנת טביעת הרגל הסביבתית של פעילותה. כך לדוגמה אימצו כל מגזרי החברה את עקרונות ®Responsible Care של חברות התעשייה הכימית לקידום תחומי בריאות, בטיחות ואיכות סביבה (HSE) והם חותרים לשיפור מתמשך בתחומים אלה. כן הקימה החברה מרכזי מצוינות במגוון רחב של תחומי פעילות, ובהם מו"פ, משאבי אנוש, בטיחות, חשבונאות/מימון ותחומים אחרים, מתוך מטרה ליצור "נהלים מומלצים" שיהיו משותפים לכל היחידות העסקיות של החברה.  
 
במבט קדימה,, כיל רואה לעצמה מחויבות בניהול פעילותה ועסקיה בדרכים שיובילו לצמיחה בת-קיימא, ויהפכו את כיל לאחת החברות המובילות בעולם בתחום הגנת הסביבה והאחריות התאגידית.
  

אבני דרך היסטוריות 

 • 1968: כיל מוקמת כחברה ממשלתית בבעלות מדינת ישראל.
 • 1975: כתוצאה מאיחוד עם מספר חברות ממשלתיות נוספות, ביניהן מפעלי ים המלח, החברות שהרכיבו את רותם אמפרט נגב, תרכובות ברום ותמי - זרוע המחקר של כיל, מתרחבת החברה.
 • 1992: תחילת הפרטת כיל - ממשלת ישראל רושמת את מניותיה של כיל למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב ומנפיקה "מניית מדינה מיוחדת" למדינת ישראל שתגן על האינטרסים החיוניים של הממשלה.
 • 1995: מדינת ישראל משלימה את הפרטת כיל ומוכרת את גרעין השליטה (כ-24.9% ממניות החברה) לחברה לישראל שהייתה אז בבעלות משפחת אייזנברג.
 • 1999: קבוצת עופר רוכשת את השליטה בחברה לישראל. בין השנים 1995 ל-2000 מוכרת ממשלת ישראל את יתרת מניותיה בכיל. כיום, נמצאים כ-70 אחוזים ממניות החברה, במישרין ובעקיפין, בידי הציבור.
 •  1999 - 2001: הנהלת כיל מובילה תהליך נרחב של רה-ארגון והתייעלות, במסגרתו מוקמים שלושה מגזרי פעילות עיקריים, תוך ניצול סינרגיות בין היחידות העסקיות של החברה, ייעול וצמצום עלויות התפעול. לצורך הגברת המיקוד בפעילויות הליבה שלה, החברה מכרה יחידות עסקיות שאינן נוגעות לעסקי הליבה בשווי של כ-265 מיליון דולר.
 • 2001 - 2012: בעשור האחרון, התרחבה כיל באופן משמעותי, בעיקר הודות להגדלת כושר הייצור וההפצה הגלובלית של מוצריה, הקמת משרדים אזוריים ומיזמים משותפים והשקעה של 1.7 מיליארד דולר ברכישות (ובהן רכישת המניות של החברות הבנות של כיל). על רכישות אלה נמנות גם החברות הבאות:
 • מכרות האשלג Iberpotash (ספרד) ו-Cleveland Potash Limited (בבריטניה), רכישות שמטרתן הרחבת חומרי הגלם של כיל דשנים והגדלת כושר הייצור שלה;
 • Astaris LLC (ארה"ב), אחת היצרניות והמשווקות המובילות למלחי פוספט, רכישה שנועדה לבסס את מעמדה של כיל מוצרי תכלית כשחקנית מובילה בתחום הפוספטים לתעשיית המזון והאלקטרוניקה עם דריסת רגל אסטרטגית בשווקים האמריקניים;
 •  Supresta LLC (ארה"ב), יצרנית ומשווקת מובילה של מעכבי בעירה על בסיס זרחן,רכישה שמטרתה לגוון את סל מעכבי הבעירה של כיל מוצרים תעשייתיים; 
 •  חטיבת הטיפול במים של קבוצת Henkel AG & Co. KGaA האירופית. רכישה הממוקדת בהרחבת פעילויות הטיפול במים של כיל מוצרי תכלית;
 • יחידת הדשנים Scotts Global Professional של Scotts Miracle-Gro Company (כיום Everris),
  Fuentes יצרנית הדשנים המיוחדים הגדולה בספרד ו-Nutrisi Holdings, חברת אחזקות בלגית המחזיקה ב-50% מחברת NU3, היצרנית הגדולה בעולם של דשנים מסיסים. רכישות אלה מבססות את מעמדה של כיל דשנים מיוחדים כחברה גלובלית שהיקף מכירותיה עומד על 750 מיליון דולר עם היצע מוצרים רחב של מותגים, כוח מכירות גלובלי ומרכזי מו"פ וטכנולוגיה מהטובים בעולם.
 •  בין פעילויותיה של כיל בסין בתחום הדשנים, הטיפול במים, תוספי המזון, מוצרי ההיגיינה והחיטוי ומעכבי הבעירה נכללים חמישה מיזמים משותפים Joint Ventures עם חברות סיניות. בין המיזמים - מיזם משותף של חברת BK Guilini ממגזר כיל מוצרי תכלית וקבוצת YTH  הסינית לייצור תוספי מזון מבוססי פוספט בעיר קונמינג שבמחוז יונאן, ומיזם משותף בין חברת Sino-Brom Compounds Co. ממגזר כיל מוצרים תעשייתיים לקבוצת Haihua Group לייצור מעכבי בעירה ותרכובות ברום אנאורגניות בעיר וייפאנג שבמחוז שאנדונג.